Середа, 22.01.2025, 04:42

Собківський НВК - Вперед за знаннями!!!

Меню сайту
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Наше опитування
Який вузол не можна розв'язати ?
Всього відповідей: 1
Міні-чат
200
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0

Історія спорту в Собківці

Розвиток фізичної культури і спорту в с.Собківка

     Нажаль, щоб дослівно описати сторінку спортивного життя собківчан збереглося не так багато фактів, але навіть з тієї достовірної інформації, яку вдалось зібрати, можна зробити висновок – історія спортивних подій надзвичайно багата та різноманітна, наповнена яскравими та цікавими фактами.

     В архівах колишнього колгоспу вдалося відшукати грамоти, якими нагороджувались сільські команди.

    23 жовтня 1983 року грамотою Уманського РК ЛКСМ нагороджено команду «Іскра» с.Собківка, за зайняте І місце в кубку району з футболу, присвяченому 65-й річниці Ленінського комсомолу. В грудні 1984 року у м. Христинівка собківчани здобули І місце з шахів в зональних змаганнях першості області серед піонерських дружин. Є ще Почесна грамота Уманської райради ДСО «Колос», якою нагороджується команда с.Собківка за зайняте І місце в першості району з футболу серед команд ІІ групи. Дату її здобуття можна віднести десь до періоду 1985 – 88 рр.

   Райрадою ДСО «Колос» 10 лютого 1985 року нагороджено команду колгоспу «Іскра» за зайняте І місце в першості району з настільного тенісу серед колективів фізкультури. А вже в березні того ж року спортсмени-колгоспники посіли ІІ місце в першості району з шахів. Традиції дорослих продовжили сільські школярі. Так, 10 травня 1985 року, редакція газети «Черкаська правда» нагородила шаховий клуб «Іскорка» Собківської восьмирічної школи Уманського району, за успішний виступ у конкурсі рішень шахових композицій «40 років Перемоги».

   В 1990-1992 роках у Собківці була досить сильна футбольна команда, яка успішно виступала в районній першості. ЇЇ гравцями були переважно жителі села, робітники, молодь. До основного складу команди тих років входили брати Олександр та Василь Єжаченки, Петро Сокирський, Григорій Устенко, Анатолій Чернега, Василь Гандзюк, Анатолій Черній, Іван Скрипка, Ігор Гнойко, молодь Андрій Гнойко та Віктор Устенко.

     У книзі «Історія уманського футболу»,  автор Ігор Соболенко також пише про вдалий виступ Собківських футболістів в турнірі облради «Колос». У 1991 році (6-8 вересня) вони, граючи в першості області посіли перше місце у своїй зоні і пробилися до фіналу, який проходив у м. Драбові. Тоді наші футболісти нікому не поступились, зігравши 1 : 1 з Кропивною (гол О.Єжаченко), 2 : 2 з господарями (О.Єжаченко, П.Казаков), та перемогли Халаїдово 3 : 0 (О.Єжаченко, В.Соболенко, І.Скрипка). У підсумку команда посіла друге місце в області, її нагороджено грамотою Черкаської облради ФСТ «Колос».

   Починаючи з 1998 року історія собківського спорту вже не має «білих плям», навпаки, збереглися усі факти спортивних подій, якими жили наші односельці.

Відродженням Собківського футболу можна вважати 1999 рік. На прохання молодіжного активу села допомогти команді, тодішній керівник агрофірми «Ікар» Анатолій Миколайович Шалюк не просто відгукнувся, а у повному розумінні взяв під опіку новостворену команду. Закуплено нову форму, необхідний інвентар, гравцям виплачуються преміальні за кожну здобуту перемогу. Як результат – перше місце в чемпіонаті Уманського району. У чемпіонському складі грали ветерани собківського футболу Петро Сокирський, Василь Гандзюк. Не відмовились допомогти і вище згадані майстри – брати Єжаченки, В.Устенко, які привели до команди ще кількох гарних виконавців з міста. Серед них Олександр Казанюк, на той час молодий нападник, який став кращим бомбардиром району.  З часом Олександр грав у багатьох командах майстрів, а нині – є гравцем сімферопольської «Таврії», яка виступає у вищій футбольній лізі України.

Так би мовити, заохочувальним призом від керівництва агрофірми для футболістів «Ікару» за перемогу в чемпіонаті району стала поїздка до Києва, де на Республіканському стадіоні проходив відбірний матч  чемпіонату  світу з футболу між командами України та Словенії.

     У цьому ж році «Ікар» виступав і в обласному колосовському турнірі, проте успіху добитися не вдалося. Та це були лише початки тернистого шляху до великих перемог. Навесні 2000 року ікарівці, зміцнивши свій склад, взяли старт у Кубку Черкаської області. На стадіоні «Сокіл», що став домашнім для нової команди, «Ікар» розгромив суперників з Христинівки 11 : 0 ! (по три м’ячі забили Ростислав Дробушко, Сергій Рєпін, чотири голи на рахунку Олександра Казанюка). В 1/8 в Тальному переміг місцевих футболістів 2 : 1 (двічі відзначився О.Казанюк). Домашній півфінальний матч з шполянським «Променем» завершився хоч і важкою, але перемогою наших земляків 1 : 0 (О.Казанюк). І ось Уманщина нарешті знову дочекалась свого представника у фіналі обласного кубку. Фінальний поєдинок, що проходив на Центральному стадіоні Черкас не приніс радості вболівальникам «Ікара». Чорнобаївський «Колос» виявився сильнішим 4 : 0.

     Така невдача не відштовхнула від футболу керівника агрофірми «Ікар» Шалюка Анатолія Миколайовича. Команда грає в чемпіонаті Черкащини 2000 року. На фініші лише три очки не вистачило для здобуття золотих медалей, у підсумку – 2 місце.

      2001 рік виявився для футболістів «Ікара» ще яскравішим. Здобувши перемоги над Маньківкою 3 : 1 (В.Дорошенко, О.Єжаченко, Р.Дробушко), уманським «Оскаром» 3 : 0 (О.Єжаченко, О.Казанюк, Г.Лісовий), Шполою 1 : 0 (В.Устенко), ікарівці вдруге пробилися до фіналу обласного кубка. І знову чорнобаївський «Колос»... Цього разу єдинний гол граючого тренера Олександра Єжаченка приносить довгоочікувану перемогу . «Ікар» везе кубок Черкаської області на Уманщину. В чемпіонаті області команда наших земляків знову здобуває «срібло».

     2002-й рік розпочався знову з кубку області. Команду перейменовано в «Ікар-Ятрань». Пробившись і цього року до фіналу, хлопці з Уманщини повторюють минулорічний успіх – виграють кубок ! («Ятрань-Ікар» - ФК «Драбів» 1 : 0, гол  О.Казанюк). В чемпіонаті області – знову «срібло».

      Залишається додати, що у 2003 році, команда, яка стала носити назву «Ятрань» Уманський район, втретє здобула кубок Черкаської області. Фінал «Ятрань» - «Колос» Чорнобай 1 : 0 (О.Єжаченко). У її складі, як і раніше, грають наші земляки Віктор Устенко та брати Єжаченки.

    Слід сказати що жителі села Собківка завжди були і є прихильниками занять фізичною культурою і спортом. У весняно-осінній період це звісно футбол. Взимку, як молодь, так і старше покоління мають змогу двічі на тиждень відвідувати спортивний зал Собківського навчально-виховного комплексу, де за інтересом можна провести час граючи у міні-футбол, волейбол, настільний теніс інші спортивні ігри.

    У програму «Дня села», яке проводилось майже щорічно, обов’язково включались спортивні конкурси, ігри та розваги. Під старим дубом, що біля сільського Будинку культури проходили змагання з шахів, діти та дорослі змагались у грі з дартсу (кидання дротиків), чоловіки мірялися силою в амреслингу, найсильніші підіймали 32-х кілограмову гирю.

     Волейбольна збірна села 15 вересня 2002 року в с. Старі Бабани посіла друге місце у змаганнях присвячених Дню фізичної культури і спорту та 50-ти річчю утворення ФСТ «Колос»

      У 2002-2004 роках сільська команда брала участь в чемпіонатах району з футболу. Значних перемог та успіхів досягти не вдалось. Команда не мала стабільного складу, фінансової підтримки, належної екіпіровки.

      Як відомо за поразками приходять і перемоги. Черговим періодом відродження Собківського футболу можна вважати 2005 рік. Невдало зігравши у стартових іграх чемпіонату району команда, яка складалась в основному з молоді, звернулась з проханням допомогти до своїх земляків, вищеназваних майстрів шкіряного м’яча Віктора Устенка, Василя та Олександра Єжаченка, які нині проживають в м.Умані. Вони залюбки прийняли пропозицію захищати честь рідного села. І вже незабаром, команда під керівництвом Олександра Михайловича виходить на лідируючі позиції в чемпіонаті. Лише кілька очок, втрачених на старті змагань завадили собківчанам стати Чемпіонами.  Та вже слідуючий футбольний сезон був бездоганний.  У 2006 році футбольна збірна села виграла Кубок Уманського району. У фінальному матчі, який проходив в Дмитрушках наші хлопці перемогли команду з Косенівки 4 : 0 (відзначились О.Єжаченко – двічі, В.Крижанівський та Ю.Хливнюк. 2006 року Собківка виборола ще й золоті медалі Першості Уманського району з футболу. 2007 рік теж став для нас кубковим: у фінальному матчі, що відбувся на стадіоні «Сокіл» наші були сильніщі за футболістів уманської «Дружби» 3 : 1 ( голи О.Єжаченко, В.Трегубов, Д.Білокінь). У ті переможні роки за команду грали собківчани Анатолій Чернега (голова села), Юрій Устенко, Анатолій Аркуша (вчитель фізкультури), Олег Черній, Юрій Хливнюк, Сергій Устенко, Сергій Абраменко, Ігор Скрипка, зовсім юні Євген та Андрій Єжаченки. Команді допомагали гравці з Полянецького Руслан та Євген Шмалюх, Віталій Марчик, В’ячеслав Колібабчук, Володимир Кобрин, а також футболісти районної команди «Ятрань», молоді але досвідчені Віктор Єрошов, Євген Прудиус, Сергій Плужник, Дмитро Казанюк, Олександр Прокопенко, Дмитро Білокінь, Віктор Крижанівський, Сергій Стасюк, Руслан Лут, Олег Трифонов, Валерій Дорошенко.

      У 2006 році в селі було започатковано традиційний щорічний шаховий турнір. Його ініціаторами стали любителі, давні прихильники цієї гри Петро Максимович Безверхній, Василь Васильович Скрипка а також молодь – Андрій Петрович Черній та Сергій Миколайович Черній. 10 березня 2006 року у спортивному залі школи зібралися 11 учасників, серед них – одна жінка, Наталія Григорівна Бойко. Сильнішим за всіх  виявився вчитель школи Сергій Сергійович Чайка, він і виборов першість. Друге і третє місце посіли відповідно В.В.Скрипка та А.П.Черній. В Першості села 2007 року перемогу здобув Петро Максимович Безверхній, призерами знову стали Василь Скрипка та Андрій Черній.  За рік по тому Петро Максимович знову святкував перемогу у турнірі, друге місце у Анатолія Афоновича Устенка, третє – Василя Скрипки. 2 лютого 2009 року переможцем змагань став В.Скрипка, на другому місці А.Черній, третій - П.Безверхній. Крім вищеназваних призерів постійно беруть участь у шаховому турнірі Юрій Хливнюк, Назар Богуславський, Анатолій Аркуша, Григорій Устенко.

      Останніми роками сільська волейбольна команда бере участь в змаганнях Першості Уманського району з волейболу. Основними гравцями команди є Анатолій Чернега, Юрій Устенко, Анатолій Аркуша, Юрій Хливнюк, Віталій Цимбал, Анатолій Голоюх. Найбільшим успіхом наших волейболістів є третє місце здобуте 3 березня 2007 року у фіналі районної першості. У 2009 році собківчани теж виступили досить вдало, вийшли до півфіналу.

     В чемпіонаті Уманського району з футболу 2008 року у складі команди грали переважно жителі села, і в основному – це молодь.

  Розповідь підготував вч. фізкультури Собківського НВК Аркуша А.О.

                               Спортивне життя школи

      23-25 серпня 2008 року на нашому стадіоні було проведено всеукраїнський футбольний турнір серед команд дівчат. Крім господарів у ньму взяли участь команди «Молода Гвардія» м.Краснодон Луганської області, «Сузіря-Дніпро-80» м.Черкаси та уманська «Ятрань». Наші дівчата хоч і поступились з мінімальним рахунком 1 : 0 черкащанам та луганчанам, перемігши уманчан у підсумку посіли третє призове місце.

     Собківський НВК приймав учасників першого районного оздоровчо-спортивного, патріотичного  фестивалю «Нащадки козацької слави», що проходив на собківському стадіоні 14 жовтня 2006 року. В підсумку команда учнів Собківського НВК посіла перше місце у змаганнях.

      Багато зусиль для розвитку фізичної культури і спорту в с.Собківка докладає вчитель вищої категорії, призер обласного конкурсу „Учитель року 2008” Аркуша Анатолій Олексійович. Завдяки його наполегливій праці місцевий стадіон належно обладнаний, здатний приймати учасників обласних і навіть відбіркових загальнодержавних змагань серед школярів з футболу.

     П’ять дівчат з Собківського НВК завоювали медалі на змаганнях з футболу і стали чемпіонами України. Серед них і Чернега Альона.

     Нині Альона захищає кольори уманської команди «Ятрань-Уманьфермаш», яка виступає у вищій лізі України.

     Щорічно в школі проводиться конкурс на кращого спортсмена року. У 2009 році ним став Погрібняк Микола учень 9 класу серед хлопців та Буріма Анна учениця того ж 9 класу серед дівчат.